Kwas foliowy spowalnia utratę słuchu

Kwas foliowy spowalnia utratę słuchu
Dział: kwasfoliowy.info

Przyjmowanie kwasu foliowego może spowalniać utratę słuchu spowodowaną wiekiem.

Zespół z American College of Physicians przeprowadził trzyletni eksperyment na 728 zdrowych osobach w podeszłym wieku. Przez trzy lata raz dziennie połowa z nich otrzymywała kwas foliowy, pozostali - placebo. Okazało się, że u osób przyjmujących kwas foliowy doszło do wyraźnego spowalniania utraty słuchu w zakresie niskich częstotliwości (0,7 dB). Nie miał on natomiast żadnego wpływu na słyszenie dźwięków wysokich. 

Naukowcy zauważyli też, że mieszkańcy krajów, w których nie prowadzi się akcji zachęcających obywateli do suplementacji kwasu foliowego ani nie wzbogaca się nim żywności (np. Holandii), mają o połowę niższe stężenie tej substancji we krwi, niż obywatele USA. W niektórych krajach istnieje bowiem obowiązek wzbogacania (fortyfikacji) produktów spożywczych kwasem foliowym.

Głównym celem takich programów jest zapobieganie rozwojowi wad wrodzonych u dzieci. W USA od początku 1998 roku fortyfikowana jest m.in. mąka. Autorzy podsumowują: "Uważamy, że we wszystkich krajach należałoby wprowadzić obowiązkowe wzbogacanie żywności kwasem foliowym. Z pewnością przyczyniłoby się to do poprawy jakości życia starszych mieszkańców tych państw".

data ostatniej modyfikacji: 2014-07-24 17:12:07


Polityka Prywatności