Artykuły o kwasie foliowym

Mądre polskie przysłowie głosi, że Polak mądry jest wyłącznie po szkodzie. Chyba każdy miał w życiu okazję przekonać się o słuszności tego stwierdzenia. To niestety nie wszystko. Udowodnione wieloma niechlubnymi przypadkami jest też to, że wraz ze zbliżającymi się wakacjami, młodym ludziom maleje zdolność podejmowania racjonalnych decyzji. To przecież wakacje rejestrują największą liczbę, często śmiertelnych wypadków. To podczas wakacji nierozsądni pływacy trafiają do szpitali z połamanymi kręgosłupami, motocykliści leczą połamane kończyny. Niejednokrotnie sekundowy brak rozsądku decyduje o życiu. Przekreśla plany na przyszłość.
Niedobór kwasu foliowego u przyszłej mamy może prowadzić do zaburzenia rozwoju układu nerwowego dziecka. Dlatego lekarze specjaliści tak często podkreślają, jak ważna jest właściwa dieta bogata w witaminy z grupy B, a szczególnie w kwas foliowy.
Czy suplementy są w stanie zastąpić prawdziwe warzywa? W większości przypadków nie jest to możliwe. Ale są wyjątki, np. kwas foliowy. Związki w suplementach są gorzej przyswajane i mniej wartościowe. Dla naszego zdrowia lepiej jest więc sięgnąć po prawdziwe warzywa.
W Polsce zainteresowanie dodatkami do żywności jest najczęściej w dużych miastach. Na przykład w aglomeracji warszawskiej przyjmuje je od 25 do 75 proc. mieszkańców. Powodem jest głównie zmęczenie i osłabienie lub stany chorobowe. Sięga się po nie także dla wzmocnienia organizmu przy wzmożonym wysiłku fizycznym lub psychicznym oraz dla poprawy urody.
Przyjmowanie suplementów kwasu foliowego przynajmniej rok przed poczęciem zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu - informują naukowcy z Teksasu na łamach pisma "PLoS Medicine".
Kwas foliowy może zapobiegać reakcjom alergicznym i łagodzić przebieg astmy - wynika z badań, o których informuje "Journal of Allergy & Clinical Immunology".
Przyszłe mamy powinny unikać stosowania leków o działaniu przeciwnym do kwasu foliowego (jego antagonistów), ponieważ mogą one zwiększać ryzyko stanu przedrzucawkowego, odklejenia się łożyska oraz zaburzeń wzrostu płodu, a nawet jego śmierci - ostrzegają naukowcy z Kanady na łamach pisma "Canadian Medical Association Journal".
Wiele składników diety może korzystnie wpływać na naszą aktywność seksualną. Z drugiej strony objadanie się, nadwaga i otyłość osłabiają ją.
Regularne zażywanie kwasu foliowego w roku poprzedzającym zajście w ciążę obniża ryzyko przedwczesnego porodu przynajmniej o połowę.
Zbyt niski poziom kwasu foliowego w organizmie ma związek z ryzykiem depresji - zaobserwowali naukowcy brytyjscy. Jak napisali na łamach pisma "Journal of Epidemiology and Community Health", dodawanie tej witaminy do produktów zbożowych, np. chleba, mogłoby pomóc w walce z depresją.
Przyjmowanie kwasu foliowego może spowalniać utratę słuchu spowodowaną wiekiem.
Dieta ciężarnej kobiety ma wpływ na aktywność genów, zaangażowanych między innymi w podatność na otyłość, zachorowanie na cukrzycę i raka. A ponieważ dieta wpływa na aktywność genów, jej skutki są widoczne nie tylko u dzieci, ale też u wnuków ciężarnych mam.
Dieta uboga w kwas foliowy zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego - wynika z kanadyjskich badań opisanych na łamach czasopisma "Cancer Research". Zdaniem autorów, badania te dowodzą, że wzbogacenie diety w kwas foliowy może być ważnym elementem prewencji raka okrężnicy.
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności