Leki o działaniu przeciwnym do kwasu foliowego niebezpieczne dla przyszłych mam

Kobieta w ciąży
Dział: kwasfoliowy.info

Przyszłe mamy powinny unikać stosowania leków o działaniu przeciwnym do kwasu foliowego (jego antagonistów), ponieważ mogą one zwiększać ryzyko stanu przedrzucawkowego, odklejenia się łożyska oraz zaburzeń wzrostu płodu, a nawet jego śmierci - ostrzegają naukowcy z Kanady na łamach pisma "Canadian Medical Association Journal".

Kwas foliowy to jedna z najważniejszych witamin, szczególnie dla ciężarnych kobiet. Jest bardzo ważna od samego początku rozwoju dziecka. Jej niedobór powoduje poważne wady cewy nerwowej, może być przyczyną poronień oraz wielu innych groźnych komplikacji. Antagonistami kwasu foliowego jest bardzo wiele preparatów stosowanych w leczeniu epilepsji (padaczki), zaburzeń nastroju, nadciśnienia i chorób zakaźnych.

Biorąc pod uwagę, że około połowy ciąż w krajach rozwiniętych nie jest planowanych, istnieje duże ryzyko przypadkowego narażenia mam i ich dzieci na skutki działania tych leków.

Naukowcy z Kanady i Chin przeprowadzili analizę danych 14982 kobiet, które przyjmowały substancje działające antagonistycznie do kwasu foliowego rok przed urodzeniem dzieci i 59825 pań, które nie stosowały takich leków.

Doktor Shi Wu Wen wraz z zespołem odkrył, że narażenie na działanie antagonistów kwasu foliowego zwiększa ryzyko komplikacji ciąży.

Zdaniem autorów badań ważne jest informowanie lekarzy i kobiet o takim zagrożeniu oraz zwiększanie suplementacji kwasu foliowego u tych mam, które bezpośrednio przed zajściem w ciążę lub w jej trakcie przyjmowały leki z grupy antagonistów.

data ostatniej modyfikacji: 2014-07-24 17:18:11


Polityka Prywatności