Problem z przyswajaniem kwasu foliowego a defekt enzymatyczny?

Dział: kwasfoliowy.info

Niedobór kwasu foliowego u przyszłej mamy może prowadzić do zaburzenia rozwoju układu nerwowego dziecka. Dlatego lekarze specjaliści tak często podkreślają, jak ważna jest właściwa dieta bogata w witaminy z grupy B, a szczególnie w kwas foliowy.

Jednak, jak wynika z badań, co druga kobieta może mieć problemy z przyswajaniem kwasu foliowego - substancji niezbędnej dla prawidłowego rozwoju płodu.

Już od dłuższego czasu mówi się dużo o roli kwasu foliowego w procesie kształtowania się układu nerwowego dziecka, dzięki czemu świadomość przyszłych matek w tym obszarze jest coraz lepsza. Większość z nich stara się uzupełniać niedobory kwasu foliowego w okresie planowania ciąży i na jej początku. Kobiety zwracają uwagę na sposób odżywiania, wzbogacają swoją dietę o preparaty bogate w tę witaminę.

Nieprawidłowości związane z przyswajaniem kwasu foliowego nazywane są defektem enzymatycznym i występują u około 51% kobiet. Pomimo dość częstego występowania, defekt enzymatyczny jest trudny do zdiagnozowania, wiąże się też z bardzo kosztownymi i skomplikowanymi badaniami. W tym świetle specjaliści zalecają suplementację kwasem foliowym.  

Kwas foliowy to substancja syntetyczna, która występuje w produktach naturalnych pod postacią folianów.

Dostarczone w pożywieniu foliany są przetwarzane w procesach metabolicznych do formy, którą organizm jest w stanie przyswoić jednak pod warunkiem, że nie mamy defektu enzymatycznego. Do produktów żywnościowych, które zawierają foliany zaliczane są: szparagi, szpinak, brukselka, kalafior, bób, fasolka, otręby pszenne. Należy zdawać sobie jednak sprawę, iż foliany są bardzo wrażliwe - m. in. na obróbkę termiczną. Jest to dodatkowa trudność w osiągnięciu odpowiednio wysokiego poziomu kwasu foliowego w organizmie wyłącznie przez spożywanie produktów bogatych w foliany.

Produkty przechowywane przez dłuższy czas albo poddane obróbce termicznej tracą od 30 do 80% folianów. Dlatego też tak trudno jest utrzymać zbilansowaną dietę o wysokiej zawartości kwasu foliowego i dlatego tez specjaliści zalecają suplementację kwasu foliowego w postaci tabletkowej. Przyjmując kwas foliowy w dawce profilaktycznej jak np. Folik lub zawarty w suplementach diety, zaopatrujemy organizm w kwas foliowy w formie syntetycznej, która następnie jest przetwarzana do biologicznie aktywnej formy folianu.

Należy podkreślić, iż niewystarczająca ilość folianów w organizmie kobiety ma istotny związek z występowaniem uszkodzeń cewy nerwowej kształtującego się płodu, czego konsekwencją może być między innymi przepuklina mózgu i rdzenia kręgowego, rozszczepienie kręgosłupa czy bezmózgowie.

Bardzo często kobieta dowiaduje się zbyt późno, że będzie mamą (w 2 lub 3 miesiącu ciąży), gdy  mózg i rdzeń kręgowy dziecka są już ukształtowane.  Zarówno w Polsce jak i wielu krajach na świecie znacząca większość ciąż jest nieplanowana. Dlatego tak ważne jest by jak najwcześniej rozpocząć uzupełnianie niedoboru folianów, ale najważniejsze w profilaktyce „zdrowego płodu” jest aby suplementację rozpocząć na długo przed podjęciem decyzji o zajściu w ciążę.

Wyeliminowanie ryzyka wystąpienia wad rozwojowych płodu, powinno być zatem priorytetem dla każdej kobiety, która jest w wieku rozrodczym, a nie tylko w okresie tuż przed planowaniem i w czasie ciąży.


data ostatniej modyfikacji: 2014-07-24 17:36:44


Polityka Prywatności